Pulculuk

Bilgi, Emek ve Titizlik Gerektiren Bir Hobi: Pulculuk

 

Filateli olarak da adlandırılan pulculuk, yani pul koleksiyonculuğu, hobi deyince akla gelen ilk örneklerdendir. Özel bir hobi olarak ortaya çıkışı, hobi kavramının ortaya çıkışı kadar eskidir neredeyse. Klasikleşmiş, incelikli ve sabır isteyen bir uğraştır pulculuk.

 

Bilgi çağının hayatı sanal ortama taşıdığı günlerden önce, basılı ve yazılı evrakın iletişimin efendisi olduğu zamanlarda pul, önemli bir kullanım değerine sahipti. Mektup, kartpostal, gazete ve yazılı-basılı gönderilerde ücretin tahsil edildiğini belirten bir çeşit makbuz niteliğindeydi. Bu kadar önemli ve sembolik anlamı olan, borcunu ödemiş namuslu vatandaşın mührü hükmünde bulunan pullar, tasarımları ile ayrı birer âlemdi. Günümüzde hemen hemen işlevsiz hale gelmiş olmakla beraber pullar koleksiyoncuların hâlâ ilgisini çekiyor.

 

Pulun bir yüzü kağıt zemine yapıştırılmak üzere düz ve yapışkanlı iken, diğer yüzü bilgi, sembol ve mesaj yüklüdür. Bu diğer yüz, yani ön yüz bize kendi dönemine ilişkin adeta özetlenmiş olarak çok şey anlatır. Ait olduğu ülkenin siyasi, tarihi, kültürel özellikleri, o ülkenin sanatından, coğrafyasından, hatta bitki örtüsünden esintiler, resimler, grafik çalışmalar, desenler, hep bu ön yüzü süsler. Üzerinde ait olduğu ülkenin para birimine göre değeri, basım amacına dair bilgiler yer alır. Pullar, sahtesinin kullanımına engel olmak için filigranlı özel kağıda basılır. Kenarları genellikle dantel gibi biçimlendirilir. Seçkin sanatçılar tarafından tasarlanır ve birer sanat eseri olarak değerlendirilebilir.

 

Sadece devletler tarafından tedavüle çıkarılabilen pulların renkli ve zengin dünyası, pul koleksiyonculuğuna ciddiyetle eğilen meraklılar için öğretici bir hazine. Pulların dikkatle incelenmesi, özellikle yakın tarihin detaylarına, modern dünyanın sembolik yüzüne dair bilinmeyenleri ortaya koyuyor.