Okinawa

Uzun Yaşamın Sırrı, Okinawa’da

 

Dünyada insan ömrü ortalamasının en uzun olduğu yer, Japonya’nın Okinawa adası. Dünya genelinde 70 iken, burada son verilere göre ortalama ömür 81,2 olarak belirleniyor. Yüz yaşına ulaşan, hatta bu yaşı deviren insanlar bile var.

 

Tıp dünyası uzun ve sağlıklı yaşam üzerine çalışırken, Okinawa’lılar kendi tecrübeleri ile adeta öğretici bir laboratuvar gibi hekimlerin, araştırmacıların önünde duruyor. Ortalama ömrün uzun olması kadar ilginç olan bir diğer husus ise, bu adada insanların 80’li, 90’lı yaşlarında dahi dinç, hastalıklardan uzak ve çok sağlıklı olmaları. Peki ama nasıl?

 

Okinawa’da her şey kendiliğinden, kanıksanmış, benimsenmiş bir sağlıklı yaşam felsefesi etrafında şekilleniyor. Sağlıklı ve genç kalmak üzerine teoriler üretmiyor, gençliği koruyan bir yaşam felsefesini doğrudan yaşıyorlar. Hiç diyet yapmıyorlar. Çünkü damak tatları, her günkü beslenme düzenleri en sağlıklı diyetin ta kendisi. Deniz ürünleri, soya yağı, sebze ve meyve sofralarından eksik olmuyor. Ama onları da küçük lokmalar halinde, az yiyorlar. Sigara Okinawa’lılara tamamen yabancı. Bitki çayları, en büyük keyifleri. 70’li, 80’li, 90’lı yaşlarını süren genç Okinawa’lılar koşuşturmaca yaşamadan, strese girmeden, acele etmeden hareketli yaşıyor. Güne erkenden başlıyorlar. Dingin müzikler dinlemek, uzun yürüyüşler yapmak, sabah sporları ile güne ısınmak, alışkanlıkları arasında. En önemlisi de ruhsal sağlık ile fiziksel sağlığı bir bütün olarak değerlendiriyorlar. Ruhlarına iyi gelen her şeyin bedenlerine iyi geleceğini, bedenlerine sundukları her armağanın ruhlarını besleyeceğini biliyorlar. Nesiller arasında güçlü bağlar ve sevgi alışverişi var. Yaşlılarla, daha doğrusu yaş almış olanlarla beraber olmak, gençler için adeta bir fırsat. Ölümden korkmuyor, ölümü yaşamın doğal bir devamı olarak, gülümseyerek karşılıyorlar.

Kitaplar dolusu tıbbi bilgiden daha ilham verici bir ada burası. Uzun ama aynı zamanda huzur dolu, güzel bir yaşam sürmek için Okinawa’lılardan öğrenecek çok şeyimiz var.